Proč mít svého fyziomentora?

Kategorie:

Nejkrásnější a zároveň nejjednodušší a nejvýstižnější definici slova mentor najdeme na Wikipedii. Mentor je obvykle zkušenější či starší člověk, který se stará o mladšího a méně zkušeného svěřence (mentee), je mu oporou i rádcem, pomáhá mu lépe poznat sebe sama, svůj potenciál a své schopnosti.

Zní to skvěle. Kdo z nás by někdy v práci nepřivítal zkušenějšího kolegu, někoho, kdo nám poradí v zapeklitých situacích a provede nás úskalími pracovního života.

Ve velké části firem je to samozřejmostí. Než se postavíte na vlastní nohy, drží nad Vámi ochrannou ruku starší kolega, který už ve firmě něco zažil, ví, jak to tady chodí a ukazuje i Vám, jak zvládnout různé situace. Připravuje Vás na zapeklitosti, díky němu zjišťujete finty a fígle, na které byste jinak dlouho přicházeli sami.

Ve vlastním podnikání je to trochu složitější. Většina nováčků se do byznysu vrhne po hlavě a bez rozmyslu a teprve postupně si (většinou stylem pokus – omyl) nachází svou cestu. Někdo v jejím průběhu zjistí, že by potřeboval poradit a obrátí se na byznys poradce. Když má štěstí, narazí na někoho, kdo je schopen vidět v souvislostech a myslí i na pár let dopředu. Je schopen Vás pomalu ale jistě vést k cíli. Neslibuje rychlé zbohatnutí během pár měsíců, naopak Vás naučí budovat silný a stabilní základ, Váš podnik, firmu.

Pokud chcete pracovat jako fyzioterapeut samostatně, musíte se na Vaši práci dívat jako na podnikání. A zdravé podnikání by mělo být stabilní. Bohužel Vás to na škole nikdo nenaučí. Co víc, o podnikání se zde nedozvíte zhola vůbec nic. Tedy alespoň nic, co byste mohli použít. Proto je dobré, než se do toho vrhnete po hlavě, zkusit si najít mentora. Staršího, zkušenějšího. Někoho, kdo už ty chyby udělal a alespoň Vás bude před nimi varovat. Ne všechno musíme zažít na vlastní kůži, abychom tomu museli věřit.

Fyzioterapie jako podnikání má svá specifika. Je třeba orientovat se v mnoha zákonech, vyhláškách a normách. Je nutné zvládnout cash flow, umět si vyplácet pravidelnou mzdu, tvořit rezervu, delegovat část práce na někoho jiného, abyste se mohli věnovat klientům. Denně komunikovat s klienty, kteří Vám svěřují to nejcennější, co mají, své zdraví a zdraví svých dětí. Dnešní fyzioterapeut už není holka pro všechno, je třeba se specializovat a adekvátně tomu budovat a posilovat své jméno a mnoho a mnoho dalšího.

Sama jsem si všemi těmito stádii prošla a v živé paměti mám to čiré zoufalství, kdy jsem oslovila Roberta Vlacha jako naši poslední záchranu. Bylo to pro mě skutečně buď a nebo. Robertovi se podařilo vrátit mě a naši firmu na správnou cestu a ukázat mi směr, kterým jít. Dodnes jsem mu za to nesmírně vděčná. Díky němu jsme také objevila Dominiku Špačkovou a stala je její klientkou a žačkou. Díky ní jsem objevila krásu slowbyznysu, tedy ziskového, stabilního a dlouhodobě udržitelného podnikání.

Pokud máte pocit, že bych mohla teď já pomoci Vám, ozvěte se mi na kristkova@fyziomentor.cz. Probereme vše, co Vás trápí a určitě společně najdeme řešení.

Sdílet článek

Jmenuji se Veronika a takřka 20 let pracuji jako fyzioterapeut. Z toho již 10 let podnikám a vedu vlastní terapeutické a vzdělávací centrum Fyzio Beskyd s.r.o.
Mgr. Veronika Kristková
Fyzická osoba zapsaná v živnostenském rejstříku.
Jubilejní 611/10, 741 01 Nový Jičín
IČO 67358551
DIČ CZ7956295215 (Plátce DPH)
bankovní spojení 254853556/0600
closeprintcalendarfacebookbarsenvelopelinkedinangle-downxingpaper-planepinterest-pwhatsappcommenting