Chtěli byste si rozjet svou vlastní praxi, ale bojíte se, že se Vám to nepovede? Rádi byste, ale když se nad tím zamyslíte, začne Vás přepadat strach. Strach, že to nezvládnete, že neuspějete, že se neuživíte a zkrachujete.
Nebo se naopak cítíte pevní v kramflecích? Protože když to přece dokázali ostatní, jistě na tom nebude nic těžkého. Navíc na Facebooku a Instagramu je tolik úspěšných kolegů a Vy už se vidíte jako jeden z nich.
Ani jeden z přístupů není při zakládání vlastní praxe dobrý. Jestliže se bojíte, zamyslete se nad tím, čeho a proč se vlastně bojíte. Pokud Vás od vlastního podnikání odrazují lidé z Vašeho okolí, kteří to s Vámi „myslí dobře“, neposlouchejte je, to jsou jejich strachy, ne Vaše. Strach Vás může paralyzovat natolik, že se k tomuto kroku nikdy neodhodláte.
Pokud si vše představujete jednoduše a věříte, že Vás na této cestě nepotká žádný karambol nebo úskalí, zvažte dobře Vaše rozhodnutí. Možná jste dítě Štěstěny, ale možná to taky s velkým zklamáním po pár měsících či letech zabalíte. Vrhnout se po hlavě do neznámých vod může vést k tomu, že se v nich prostě utopíte.
Jak z toho tedy ven? Pokud si zakládáte vlastní praxi, je potřeba si v prvé řadě ujasnit hlavní důvod, proč to děláte. Je Vaší motivací snaha být vlastním šéfem a nezodpovídat se někomu jiném? Chcete si nakládat s vlastním časem, jak se Vám zlíbí? Nebo Vás žene vidina finančního úspěchu?
Jakmile víte, proč byste si měli vlastní praxi založit, zamyslete se nad tím, co tomu budete muset obětovat. Protože když pracujete sami na sebe, má to své plusy, ale i mínusy. Jestliže si nejste jistí, co Vás toto rozhodnutí bude stát, doporučuji navštívit zkušeného kolegu či kolegyni, kteří už nějakou dobu podnikají a na vše se jich narovinu vyptat. Napište si seznam Vašich očekávání a seznam toho, co Vás to bude stát. Není totiž všechno zlato, co se třpytí a každá mince má dvě strany.
Určitě Vám také pomůže zodpovědně celou cestu naplánovat, promyslet a propočítat. Zamyslete se nad tím, kdo budou Vaši klienti, jaké služby jim budete nabízet a co Vás odlišuje od konkurence. Promyslete i ryze praktické věci, například kde budete mít ordinaci, kolik bude nájem a služby, jak se o Vás lidé dozvědí a jak se k Vám budou objednávat, kolik času denně budete pracovat, jak se zajistíte pro případ nemocenské nebo po dobu dovolené, jaké budou Vaše ceny, jaká bude Vaše výplata a mnohé další. Vytvořte si komplexní plán a nechte si ho zkouknout někým, kdo se v oboru a ve vlastním podnikání už nějakou dobu pohybuje. Ne všechno musíme zažít na vlastní kůži, abychom tomu museli věřit.
Pokud si nejste jistí, čím začít, napište mi na kristkova@fyziomentor.cz, ráda Vám se vším pomohu.